تبلیغات
دانستنی های شیمی - آسپیرین
به وبلاگ من خوش آمدید
بازدیدهای امروز:
بازدیدهای دیروز:
كل بازدیدها:
كل مطالب:
كل نظرات:
ایجاد صفحه: - ثانیه

  

 

آسپیرین رایجترین دارویی است که به عنوان مسکن ضد درد- ضد تب و ضد التهاب مورد استفاده قرارمی گیرد. قرصهای آسپیرین 2/3 گرم وزن دارد و محتوی 32/0 گرم استیل سالیسیلیک اسید و مقداری نشاسته است.آسپیرین به دلیل خاصیت اسیدی باعث ناراحتی غشاء و مخاط معده می شود.به همین دلیل به صورت خنثی به بازار عرضه میشود که هر قرص دارای مقداری آلومینیوم دی هیدروکسی آمینو استات و منیزیم کربنات است.

سالیسیلیک اسید (5-هیدروکسی بنزوئک اسید) ترکیبی با دو گروه عاملی است: فنول (هیدروکسی بنزن) و کربوکسیلیک اسید.و از دو راه مختلف در واکنش استری شرکت می کند.یعنی میتواند به صورت الکل یا اسید واکنش دهد.واکنش سالیسیلیک اسید با انیدرید به محصول یعنی آسپیرین می انجامد.در حالی که از واکنش سالیسیلیک اسید با متانول متیل سالیسیلات تولید می شود.

آسپرین برای اولین بار در سال 1763 توسط یک کشیش شناخته شد که امروزه یکی از پر مصرفترین دارو ها می باشد

آسپرین دارای فرمول گسترده میباشد که همان اسید استیل سالیسیلیک می باشد که جامدی به شکل سوزن های خیلی ریز و سفید رنگ است که مزه کمی ترش دارد که نقطه ذوب آن 141 تا 142 درجه سانتی گراد است .از اثر انیدرید استیک بر اسید سالسیلیک تهیه می شود به آسانی از راه خوردن در معده جذب می شود و در محیط قلیایی هیدرولیز می شود . و باید هنگام استعمال آن با آب های قلیایی و یا بی کربنات ها خودداری کرد آسپرین دارای اثر ضد درد ، تب ،ضد التهاب و دفع کننده اسید اوریک می باشد انیدرید اسیدها یکی از مشتقات اسید ها هستند که به منظور استریفیکاسیون به کار می رود و برای سنتز ترکیباتی که گروه استیل دارند معمولا از استیک اسید استفاده می شود سالیسیک اسید دارای 2 گروه عاملی فنولی و کربوکسیلیک اسید است و به همین دلیل میتواند واکنش های استری شدن را به 2 صورت انجام دهد یعنی هم به عنوان الکل و هم به عنوان اسید واکنش می دهد.در حضور نیدریک اسیتیک اسید استیل اسیتیک می دهد (اسپیرین) و در حضور متانول به مقدار زیادی محصول متیل سالیسیلات حاصل می شود.استیل دار شدن سالیسیلیک اسید با استیک انیدرید باعث تشکیل استیل استیک اسید (آسپرین) می شود.برای تسریع واکنش از 2-3 قطره سولفوریک اسید استفاده می شود که باعث پروتن دار شدن اکسیژن در استیک انیدرید می شود.

خواص فیزیکی آسپیرین:

آسپیرین دارای وزن مولکولی 180 گرم و نقطه ذوب 135 درجه سانتی گراد است که با حرارت در آب حل می شود.آسپرین در الکل و استر به خوبی حل میشود ولی در بنزن به مقدار خیلی کم حل میشود.آسپیرین در هوا خشک پایدار است و در رطوبت به ارامی هیدرولیز شده و بوی اسید استیک به مشام می رسد. برای محاسبه راندمان درصد واکنش بعد از انجام مراحل آزمایش وقتی که رسوب آسپیرین به دست آمد آن را به وسیله آب مقطر سرد شستشو می دهیم تا تمام ناخالصی های آسپیرین از بین برود و سپس راندمان درصد را حساب میکنیم.نوشته شده توسط A.R -A.L در سه شنبه 31 خرداد 1390 و ساعت 03:58 ب.ظ [+] | نظرات ()
مطالب تا چه حد جامع و به درد بخور بودند؟ •